Розділи

загрузка...
Видатки на соціальний захист населення; Фінансове право - Віхров О.П.

Видатки на соціальний захист населення

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з функціональною структурою видатків бюджетів України, розділ видатків на “Соціальний захист та соціальне забезпечення” включає:

оплату пенсій та допомог компенсаційні витрати у зв’язку з наданням пенсіонерам безплатного проїзду; пенсій військовослужбовцям Міноборони, прикордонних військ, національної гвардії, служби безпеки;

оплату пільг ветеранам війни і праці;

фінансування допомоги сім’ям з дітьми;

інші види соціальної допомоги;

оплату видатків дитячих закладівінтернатів та притулків для неповнолітніх, програм соціального захисту неповнолітніх;

оплату видатків будинківінтернатів для престарілих та інвалідів;

фінансування молодіжних програм та інших заходів і закладів в галузі соціальної політики.

Державна допомога сім’ям з дітьми. В Україні приділяється велика увага соціальній допомозі сім’ям з дітьми. За програмами допомоги на дітей віком до 16 років (учнів до 18 років) допомогу сьогодні отримують близько 6,6 млн сімей, що мають приблизно 8 млн. дітей. Багато виплат працюючим батькам (або матерям, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною) здійснюються за місцем роботи батьків з Фонду соціального страхування. Допомога непрацюючим батькам, а також тим, хто не отримує належних їм аліментів (близько 750 тис. сімей з приблизно 1 млн. дітей), виплачується з Державного бюджету через місцеві відділи соціального захисту. Допомога батькам на дітей віком до 1,5 року виплачується з Пенсійного фонду. Без допомоги матерям, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, у бюджеті на 1996 рік на допомогу сім’ям з дітьми було передбачено загалом 850 млн. грн. Приблизно третина цієї суми сплачувалась у вигляді цільової допомоги, яка надається тільки тим сім’ям, у яких середньомісячний доход на члена сім’ї за останні три місяці не перевищував 37 гривень.