Розділи

загрузка...
Бухгалтерський та податковий облік операцій за договором про надання послуг; ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК У ЗАМОВНИКА; Податок на прибуток; Податок на додану вартість; Договори від А до Я - Водоп'янова О. - Частина 1

Бухгалтерський та податковий облік операцій за договором про надання послуг

Нагадаємо, що ознаками договору послуг є:

— синхронність надання й отримання;

— відсутність результату майнового характеру;

— невіддільність від джерела або від одержання;

— неможливість зберегти;

— споживання послуги при наданні.

Який же договір належить до договорів про надання послуг? Це, зокрема, договір про надання послуг зв'язку, надання послуг з бухгалтерського обліку, аудиту, юридичних послуг, консалтингових послуг, розміщення рекламної продукції тощо.

ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК У ЗАМОВНИКА

Податок на прибуток

Згідно з п. 5.2 закону про прибуток, до складу валових витрат включаються сплачені (нараховані) суми будь-яких витрат протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 — 5.7 цього закону.

Датою збільшення валових витрат вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що відбулася раніше:

— або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату послуг, а в разі їх придбання за готівку — день їх видачі з каси платника податку;

— або дата фактичного отримання платником податку результатів послуг.

Увага! За нормами пп. 11.2.3 закону про прибуток, якщо послуги надаються спд, який не є платником податку на прибуток на загальних підставах: нерезиденти, резиденти, які сплачують цей податок за ставкою нижчою, ніж передбачено ст. 10 цього закону, або спд на спрощеній системі оподаткування (як фізичні, так і юридичні особи), платники фіксованого податку, — то датою збільшення валових витрат замовника є дата фактичного отримання послуг незалежно від наявності їх оплати (у т. Ч. Часткової або авансової).

Отже, замовник, який придбаває послуги в осіб, що не є платниками податку на прибуток на загальних підставах, має право на відображення таких витрат у складі ВВ, за умови використання отриманих послуг у власній госпдіяльності та відповідного документального підтвердження таких витрат, тільки за датою фактичного отримання послуг.

Податок на додану вартість

Податковий кредит з ПДВ замовник має право відобразити за правилом першої події у загальному порядку. На відміну від дати виникнення валових витрат, що залежить від статусу виконавця послуги, датою виникнення права на ПК за нормами пп. 7.5.1 Закону про ПДВ буде дата здійснення першої з подій: або дата оплати, або дата отримання послуги.

Таке право виникає у замовника за умови використання придбаної послуги в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Підставою для визнання податкового кредиту буде належним чином оформлена податкова накладна або «рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, за винятком тих, в яких форма встановлена міжнародними стандартами» (пп. 7.2.6 Закону про ПДВ).